Spotlight top banner

Listopad; 2008
Wydanie 55

W tym wydaniu:
*Pozdrowienia od Konsul Generalnej
*Dni Amerykańskie w Marchołcie
*Amerykański astronauta
Tydzień Edukacji Międzynarodowej
*Filmy o bluesie
*Podcasty nt wyborów

Poprzednie wydania

Pozdrowienia z Krakowa!

W południowej części Polski mamy piękną, słoneczną pogodę i zmieniające kolory liście. Piękna polska jesień przypomina mi rodzinne strony w Nowej Anglii.

Ambasador Ashe i ja chcielibyśmy złożyć szczególne podziękowania na ręce polskich żołnierzy za ich wspaniałą służbę w Iraku, która w tym miesiącu dobiega końca. Polskie siły wojskowe zostawiają prowincję Kadisiję w Iraku bardziej stabilną i bezpieczną. W październiku Ambasador Ashe odwiedził 10 Opolską Brygadę Logistyczną, aby przekazać wyrazy uznania za służbę pełnioną przez polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie. Siły koalicyjne nie odniosłyby tak znaczącego sukcesu w Iraku bez nieocenionego wkładu polskiej armii.

Tylko kilka dni dzieli nas od 4 listopada i wyborów prezydenckich 2008. Trudno uwierzyć, że wreszcie są wybory po kampanii, która zaczęła się ponad 20 miesięcy temu! W tym czasie mieliśmy przyjemność gościć w konsulacie uczniów i studentów z naszego regionu, którzy przyjeżdżali oglądać filmy biograficzne o kandydatach na prezydenta i słuchać wykładów na temat wyborów w USA. W dniu wyborów wszyscy zainteresowani znajdą najnowsze informacje, m.in. komentarze na żywo znanych dziennikarzy i politologów na stronie www.america.gov .

W listopadzie czekają nas także inne wydarzenia. Tegoroczny Tydzień Edukacji Międzynarodowej potrwa od 17 do 21 listopada. Konsulat będzie służyć informacjami uczniom i studentom, ich rodzicom i doradcom edukacyjnym, którzy zechcą dowiedzieć się więcej o studiach w USA. Najnowsze informacje dotyczące zasad przyjęcia na studia, pomocy finansowej i dostępnych kierunków studiów znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w dziale „Kształcenie w USA” lub bezpośrednio w konsulacie, dzwoniąc pod numer 012-424-5140.

Z niecierpliwością czekamy na wizytę Georga Zamka, astronauty z NASA, w Polsce od 20 do 23 listopada. To już druga z rzędu wizyta astronauty z NASA, co świadczy o zainteresowaniu Polaków programem kosmicznym. Dla uczczenia 50 rocznicy powstania NASA Konsulat USA w Krakowie przygotował wystawę na temat samej Agencji i jej osiągnięć. Wystawa, której otwarcie nastąpi w Planetarium w Chorzowie bedzie następnie pokazywana w innych miastach Polski.

Przygotowaliśmy jeszcze jedną wystawę pt. „Amerykańscy prezydenci wypoczywają”, która w listopadzie będzie prezentowana w American Corner w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu. Są to świetne zdjęcia z życia prywatnego prezydentów sięgające sto lat wstecz. Jeśli Państwo byliby zainteresowani zaprezentowaniem tej wystawy w swojej instytucji prosimy o kontakt z konsulatem tel: 012-424-5143.

4 listopada ja i moi współpracownicy z konsulatu weźmiemy udział w wieczorach wyborczych organizowanych w Krakowie, Katowicach i Wrocławiu – mam nadzieje, że się tam spotkamy!

Anne Hall
Konsul Generalna

Consul General, Anne Hall

Konsul Generalna Anne Hall

Dni Amerykańskie w Galerii Marchołt w Katowicach

Na parę dni przed wyborami prezydenckimi Konsulat USA w Krakowie i Galeria Marchołt w Katowicach organizują w dniach od 28 października do 7 listopada tygodniowy program poświęcony prezydentom amerykańskim i wyborom w USA. Planujemy m.in. pokazy filmów z przedmową konsulów z Konsulatu USA, Wieczór Wyborczy i wykłady.

Zostaną zaprezentowane filmy, które ukazują aspekty amerykańskiej prezydentury, wyborów, mechanizmów demokratycznych ale i gier zakulisowych i korupcji. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć różne gatunki filmów: dramat, thriller polityczny, komedię i love story.

4 listopada Galeria Marchołt i Uniwersytet Śląski pod patronatem Konsulatu USA zorganizuje Wieczór Wyborczy. Program Wieczoru będzie obejmował pokazy filmów, dyskusje uniwersyteckich specjalistów z dziedziny socjologii, nauk politycznych i marketingu politycznego, komentarze na temat wstępnych wyników, będzie amerykańska muzyka, coś do jedzenia i picia. .

Na koniec wyniki wyborów amerykańskich 2008 zostaną podsumowane przez konsula ds. Prasy i Kultury Susan Parker–Burns 7 listopada o godzinie 18:00. Pani konsul będzie mówiła o znaczeniu wyników wyborów w USA dla stosunków polsko–amerykańskich.

W sprawie szczegółowych informacji na temat programu można dzwonić do Galerii Marchołt tel: 032 2530738.

Informacje o imprezach wyborczych w Krakowskiej Szkole Wyższej i Wrocławskim American Corner, w Rynku 58, ukazały się w specjalnym wyborczym numerze Spotlight.

Logo Demokratow i Republikanow

...

Amerykański astronauta George Zamka z wizytą w Polsce.

George Zamka pilot STS-120 Discovery odwiedzi w dniach 16-23 listopada Warszawę, Olsztyn, Krakow i Chorzów. Przyjedzie do Polski na zaproszenie Ambasady USA i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podczas spotkań Zamka będzie opowiadał o zakończonych programach NASA, nowym programie "Constellation Program", przyszłych misjach i szkoleniu astronautów.

W Krakowie spotka się 20 listopada ze studentami zainteresowanymi badaniami kosmosu i astronomią. Tego samego dnia o godz. 18:00 astronauta spotka się z młodzieżą z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Zamku w Niepołomicach.

21 listopada o 9:30 odbędzie się spotkanie w Planetarium w Chorzowie. George Zamka otworzy również wystawę "Nowa era odkryć - 50 rocznica istnienia NASA". Wystawa została przygotowana przez dział Prasy i Kultury Konsulatu Generalnego USA w Krakowie i pokazuje spektakularne zdjęcia przestrzeni kosmicznej zrobione podczas różnych misji organizowanych przez NASA.

Po południu tego samego dnia astronauta odwiedzi szkołe w Sopotni Wielkiej i spotka się z uczniami, którzy pasjonują się badaniem kosmosu i astronomią.

George Zamka jest oficerem amerykańskiej piechoty morskiej i astronautą NASA. Ma za sobą ponad 3500 godzin lotu na ponad 30 różnych samolotach. Zamka został wybrany do programu NASA w czerwcu 1998 r. Został skierowany do Biura Astronautów NASA gdzie w Wydziale Eksploatacji Wahadłowców (Shuttle Operations Branch) zajmował się procesem szkolenia przyszłych astronautów. W 2007 odbył swój pierwszy lot w przestrzeń jako pilot STS-120.

Osoby zainteresowane informacjami o programie pobytu astronauty w Polsce prosimy o telefon tel: 12 424 5140

George Zamka

George David Zamka

Tydzień Edukacji Międzynarodowej, 17-21 listopada 2008

Tydzień Edukacji Międzynarodowej to wspólna inicjatywa Departamentu Stanu i Departamentu Edukacji USA, która ma na celu popularyzowanie programów przygotowujących Amerykanów do życia w środowisku lokalnym i przyciąganie studentów zagranicznych do nauki, studiów i wymiany doświadczeń w Stanach Zjednoczonych. Amerykańskie instytucje zainteresowane edukacją i wymianą międzynarodową, t.j. szkoły, kolegia i uniwersytety, ambasady i organizacje międzynarodowe przygotowują różne wydarzenia, takie jak warsztaty, seminaria i spotkania, aby wyjaśnić korzyści płynące z edukacji międzynarodowej i zachęcić młodych ludzi do studiowania za granicą. W tym roku Tydzień Edukacji Międzynarodowej przypada na 17 – 21 listopada..

Komisja Fulbrighta w Warszawie razem z Ambasadą USA i Konsulatem USA w Krakowie przygotowują konferencję poświęconą współpracy akademickiej i wymianie między Polską i Stanami Zjednoczonymi.

Konferencja zatytułowana „Po obu stronach Atlantyku: współpraca akademicka Polski ze Stanami Zjednoczonymi” odbędzie się w bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego we wtorek, 18 listopada od 10:00 do 18:00.

Profesorowie z Uniwersytetów Amerykańskich, specjaliści do spraw edukacji z Komisji Fulbrighta, przedstawiciele Amerykańskiej Misji Dyplomatycznej w Polsce i doradcy edukacyjni będą mówić o polsko–amerykańskiej wymianie akademickiej, transatlantyckiej współpracy w programach akademickich i zawodowych, korzyściach płynących z edukacji w USA, procedurach przyjęcia na studia, stypendiach, wizach studenckich i programach letnich.

IEW logo

 

Pokazy filmów dokumentalnych o muzyce bluesowej w Krakowie i Rzeszowie

Producenci filmowi Phil Ranstrom i Les Walgreen, autorzy dwóch filmów o historii bluesa: Electrified: The Story of The Maxwell Street Urban Blues i Cheat You Fair: The Story of Maxwell Street (www.ElectrifiedTheMovie.com) (www.CheatYouFairTheMovie.com) przyjadą do Polski w drugiej połowie listopada. Swoje filmy pokażą w krakowskim kinie „Pod Baranami” we wtorek 25 listopada, 2008 i w Rzeszowie w „Kulturalnej Piwnicy YES”, Rzeszów, ul. Reformacka 4, 22 i 23 listopada. Pokazom w Rzeszowie będą towarzyszyć koncerty muzyki bluesowej.

Narratorem obydwóch filmów, które definiują bluesa z Chicago i jego wpływ na muzykę współczesną, jest uznany aktor amerykański pochodzący z Chicago Joe Mantegna.

Screen shot from the film

Nowe PODCASTY na naszej stronie

2008 Wybory Prezydenckie: Handel Międzynarodowy (w j. angielskim)
W Stanach Zjednoczonych, kandydat Republikanów i kandydat Demokratów na prezydenta przemawiają do wyborców w czasach kryzysu gospodarczego za, który wielu obywateli wini wolny handel.

2008 Wybory Prezydenckie: Opieka Zdrowotna (w j. angielskim)
W roku wyborów, w którym wielu Amerykanów niepokoi się gospodarczą zapaścią, opieka zdrowotna jest jednym z ważniejszych politycznych zagadnień, o których będą dyskutować kandydaci na prezydenta podczas kampanii.

Więcej podcastów na stronie http://krakow.usconsulate.gov/ambassador2/podcasts.html.

logo wybory 2008

 

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać kolejnych numerów "Spotlight", prosimy o e-mail zwrotny z "unsubscribe" w temacie


NASZA STRONA http://krakow.usconsulate.gov

U.S. Consulate General, ul. Stolarska 9, Krakow, tel.: 12 424-5100
PRIVACY