Spotlight top banner

Styczeń; 2009
Wydanie 57

W tym wydaniu:
*Wiadomość od Konsul Generalnej
*Wieczór Amerykański
*Amerykańska polityka bezpieczeństwa
*Konferencja dla nauczycieli
*Polska i Europa w erze Obamy
*Amerykańscy dziennikarze o nowej administracji
*Wybór zawodu

Poprzednie wydania

Pozdrowienia z Krakowa!

W chwili gdy piszę te słowa, śnieg pokrywa ulice Krakowa, dodając magicznego czaru miastu. Z reguły styczeń jest czasem nie obfitującym w wydarzenia, czasem kiedy zima rozgościła się już na dobre, ale tym razem będzie inaczej ponieważ właśnie na styczeń zaplanowaliśmy wiele interesujących wydarzeń i wizyt. 

W najbliższych tygodniach odwiedzi nas kilkakrotnie ambasador Ashe, będzie to związane z jego przygotowaniami do wyjazdu z Polski w lutym. Victor Ashe jest amerykańskim ambasadorem w Polsce od 2004 r. i podczas swojej kadencji odwiedził wiele miast i miasteczek w całym kraju. Wiem, że wyjeżdża stąd  zachowując ogromnie ciepłe uczucia w stosunku do Polski i Polaków.

W styczniu obchodzimy 90. rocznicę nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Po zakończeniu I wojny światowej Stany Zjednoczone były pierwszym krajem, który uznał niepodległą Polskę – stało się to 29 stycznia 1919 roku i planujemy świętować naszą polsko-amerykańską przyjaźń podczas całego roku. Ambasada w Warszawie i Konsulat w Krakowie zaplanowały serię wydarzeń z tym związanych: wykłady, wystawy, koncerty i konferencje. Zapraszamy do zaglądania na strony internetowe ambasady i konsulatu, gdzie będą pojawiać się szczegółowe informacje na temat tych wydarzeń.

Coraz więcej szkół ponadpodstawowych w Polsce oferuje poszerzony program nauki języka angielskiego. Aby wyjść na przeciw potrzebom tych szkół, organizujemy 20 stycznia jednodniową konferencję dla nauczycieli języka angielskiego na temat możliwości studiowania w Stanach Zjednoczonych. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod nr tel: 012-424-5190 w celu uzyskania szczegółowych informacji. Ogólne informacje o możliwościach studiowania w Stanach Zjednoczonych może znaleźć również na naszej stronie internetowej: http://krakow.usconsulate.gov/studyus.html.

Chciałabym zwrócić uwagę Państwa na drugi Wieczór Amerykański w Solvay'u zorganizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, ul. Zakopianska w piątek, 9 stycznia o godz. 18:00. Podczas wieczoru odbędzie się premiera spektaklu (w języku polskim) pt. Gwiazdy (Stars) amerykańskiego dramaturga Romuluss Linney'a oraz otwarcie wystawy fotograficznej “Mars: Mission Possible”. Mam nadzieję, że oba wydarzenia zainteresują Państwa.

Jak Państwo wiedzą, inaguracja prezydenta-elekta Baracka Obamy odbędzie się 20 stycznia. Niemiecki dziennikarz Christoph von Marschall, autor biografii Obamy dostępnej w j. polskim, będzie w Krakowie z wykładami zaraz po uczestnictwie w inaguracji. Zapraszam na naszą stronę internetową osoby zainteresowane szczegółami jego programu.

W styczniu odwiedzą nas również znani dziennikarze i autorzy książki "Kwestia Honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej": Lynne Olsen and Stanley Cloud. Spotkania z nimi rozpoczną obchody 90. rocznicy nawiązania polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych. Szczegółowy program ich wizyty znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.

Życzę Wszystkim Państwu spokojnego, dostatniego i szczęśliwego Nowego Roku 2009!

Anne Hall
Konsul Generalna

Consul General, Anne Hall

Konsul Generalna Anne Hall

Wieczór Amerykański w Solvay'u

W piątek, 9 stycznia Konsulat Generalny USA wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Solvay i Teatr ON OFF  zapraszają serdecznie na drugi Wieczór Amerykański, który odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay przy ul. Zakopiañskiej 62 w Krakowie.  Program wieczoru (rozpoczęcie godz. 18:00) obejmuje otwarcie wystawy fotograficznej "Mars: Mission Possible" oraz premierę spektaklu (w języku polskim) Gwiazdy według sztuki Romulusa Linneya. Scenariusz i reżyseria: Bartłomiej Piotrowski. Wstęp wolny.

Poster Gwiazdy

Wykłady nt. amerykańskiej polityki bezpieczeństwa

W dniach 12-13 stycznia Konsulat Generalny USA wraz z polskimi partnerami organizują serię wykładów prof. Andrew Michty. Andrew A. Michta jest specjalistą w zakresie bezpieczeństwa narodowego i wicedyrektorem seminarium w niemieckim Centrum Badań nad Bezpieczeństwem im. George'a C. Marshalla.
Krótka biografia.

Poniedziałek, 12 stycznia o godz. 9:40 - wykład "U.S. Foreign and Security Policy: Continuity or Change?", Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (KSW), Herlinga-Grudzinskiego 1;
Wtorek, 13 stycznia o godz. 9:40 - wykład "U.S.-European Security Relations", Uniwersytet Śląski w Sosnowcu, Grota-Roweckiego 5;
Wtorek, 13 stycznia o godz. 15:00 - wykład "U.S.- European Security Relations", Uniwersytet Wrocławski, Koszarowa 3.

Andrew MIchta

Studia w Stanach Zjednoczonych - konferencja dla nauczycieli

Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie we współpracy z Ambasadą w Warszawie oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. B Nowodworskiego w Krakowie organizują konferencję dla nauczycieli szkół średnich poświęconą możliwościom studiowania w Stanach Zjednoczonych. Konferencja, która odbędzie się 20 stycznia w I Liceum Ogólnokształcącym Pl. Na Groblach 9, adresowana jest do nauczycieli szkół z rozszerzonym programem języka angielskiego, z klasami dwujęzycznymi lub z programem matury międzynarodowej (IB).

Konferencja ma na celu zapoznanie nauczycieli języka angielskiego ze strukturą szkolnictwa wyższego w USA, zasadami rekrutacji na uniwersytety amerykańskie, możliwościami otrzymania stypendiów i innych form pomocy finansowej, poziomem obowiązkowych testów oraz procedurami aplikacyjnymi. Wezmą w niej udział przedstawiciele ambasady i konsulatu, pracownicy naukowi Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy mają szerokie doświadczenia współpracy z amerykańskimi uczelniami oraz przedstawiciele uczelni amerykańskich i studenci przebywający w Polsce na programach współpracy międzyuczelnianej, w tym stypendyści Fulbrighta.

Jeśli są Państwo zainteresowani uczestnictwem w konferencji, prosimy o kontakt z Sekcją Prasy i Kultury tel: 012 424 5140 lub 012 424 5190 lub e-mail: brzostekmr@state.gov

Education USA logo

Wykład pt. “Polska i Europa w erze Obamy”

W piątek, 23 stycznia Konsulat Generalny USA oraz Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na spotkanie z dziennikarzem Christophem von Marschallem, które będzie mówił na temat "Polska i Europa w erze Obamy". Spotkanie odbędzie się o godz. 14:00 w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego na ul. Krupniczej

Dr Christoph von Marschall (urodzony w 1959 r. we Freiburgu w Niemczech) jest wiodącym redaktorem w Der Tagesspiegel od 1995 r. Obecnie pracuje jako amerykański korespondent w Waszyngtonie. Jest autorem książki: Barack Obama. Czarnoskóry Kennedy, wydanej również w j. polskim.

Book cover Barack Obama Black Kennedy

Amerykańscy dziennikarze o nowej administracji USA

W poniedziałek, 26 stycznia, o godz. 17:00 dwóch wybitnych amerykańskich dziennikarzy Lynne Olson i Stanley Cloud, znanych w Polsce jako autorzy książki, Sprawa Honoru spotkają się z publicznością, aby przybliżyć nową administację USA i jej znaczenie Polski i Europy. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, Plac Rady Europy 1. Wykład i dyskusja będą tłumaczone na język polski.

We wtorek, 27 stycznia o godz 19:00 dziennikarze spotkają się w Klubie pod Jaszczurami, Rynek Gł. 8 z publicznością krakowską i będą dyskutować na temat nowej administracji amerykańskiej i jej znaczenia w relacjach z Polską i Europą. Spotkanie zorganizowane przez Konsulat Generalny USA oraz Instytut Sztuki odbędzie się w j. angielskim.

Lynne Olson jest reporterką i pisarką od 1971 r. W latach 70-tych była korespondentem Associated Press w Moskwie i pisała o Białym Domu podczas prezydentury Jimmy Cartera. Wraz z mężem Stanley'em Cloudem jest współautorką The Murrow Boys, cenionej biografii korespondentów zatrudnionych przez Edwarda R. Murrowa do stworzenia CBS News, oraz książki Sprawa Honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani Bohaterowie II Wojny Światowej. Olson napisała również Freedom’s Daughters, pierwszą kompleksową historię kobiet uczestniczących w ruchu walki o prawa obywatelskie. Lynne Olson mieszka w Waszyngtonie.

Stanley Cloud był dziennikarzem magazynów i dzienników przez 35 lat. Był również szefem biura waszyngtońskiego Time Magazine. Cloud przeprowadził wywiady z pięcioma prezydentami USA i pisał o sześciu administracjach. Był głównym reporterem i autorem wielu artykułów w Time Magazine, takich jak słynny tekst pod znamiennym tytułem Is Government Dead? z 1989 r.

Lynne Olson and Stanley 
      Cloud with amb Ashe

Lynne Olson i Stanley Cloud oraz ambasador Ashe (po lewej)

Choosing a Career (Wybierając zawód)

Ostatnie wydanie eJournal USA zatytułowane Choosing a Career (Wybierając zawód) przedstawia różne drogi jakie obierają Amerykanie w poszukiwaniu wymarzonej pracy. Profesjonaliści z różnych dziedzin wyjaśniają jak doszli do wyboru swojego wymarzonego zawodu, jakie błędy popełnili po drodze. Eksperci analizują w jaki sposób młodzi ludzie mogą rozważać i badać różnorodne możliwości, jakie stoją przed nimi. EJournal dostępny jest na stronie http://www.america.gov/publications/ejournalusa/1208.html

 

cover

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać kolejnych numerów "Spotlight", prosimy o e-mail zwrotny z "unsubscribe" w temacie.


Nasza strona internetowahttp://krakow.usconsulate.gov

U.S. Consulate General, ul. Stolarska 9, Krakow, tel.: 12 424-5100
PRIVACY