Spotlight top banner

Kwiecień; 2012
Wydanie 92

W tym wydaniu:
*Pozdrowienia od Konsula Generalnego
*Listy do żołnierzy
*Ameryka@twojej bibliotece
*Wykład ambasadora
*Muzeum Lotnictwa
*Dzień Amerykański w Rudzie Śląskiej
*Konferencja Parków Narodowych

Poprzednie wydania

Witam

Zbliża się wiosna i okres Wielkanocny, chcielibyśmy się z Państwem podzielić informacjami o nadchodzących wydarzeniach. Zanim jednak je przedstawimy, chciałbym przekazać Państwu informacje o podpisaniu porozumienia z Uniwersytetem Śląskim w sprawie utworzenia w Bibliotece Uniwersyteckiej Amerykańskiego Centrum Kultury i Informacji American Corner. Centrum, którego otwarcie planowane jest na jesień tego roku, będzie szóstą taką placówką w Polsce a drugą w naszym okręgu konsularnym. W dniu 29 marca, podpisane zostało porozumienie w tej sprawie i mamy nadzieję, że projekt zostanie ukończony tego lata, aby Centrum mogło rozpocząć działalność od nowego roku akademickiego. Centrum będzie dostępne dla mieszkańców Śląska oraz okolic i mamy nadzieję, że spodoba się Państwu.

Z ważnych wydarzeń w tym miesiącu, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na obchody Dnia Ziemi. Jak co roku będziemy wpółorganizować konferencję z parkami narodowymi. Cieszymy się szczególnie ponieważ w tym roku w konferencji i wspólnym projekcie Tatrzańskiego Parku Narodowego uczestniczyć będą nasi ambasadorzy w Polsce i Słowacji oraz inni politycy. Z wizytą do Opole wybiera się ambasador Feinstein, który w Miejskiej Bibliotece Publicznej zainaguruje program Ameryka @ twojej bibliotece. Program, który zostanie zainicjowany również w kilku innych bibliotekach w Polsce obejmuje przekazanie kolekcji książek dla młodych czytelników oraz możliwośc dostępu do baz danych pomocnych przy nauce angielskiego oraz wyszukiwaniu informacji o Stanach Zjednoczonych.

W tym światecznym okresie życzę Państwu wszystkiego najlepszego.

Z poważaniem,
Allen Greenberg
Konsul Generalny

Consul General

Consul General
Allen Greenberg

Wielkanocne listy do polskich żołnierzy w Afganistanie

W dniu 30 marca 2012 r. uczniowie z kilku krakowskich szkół podstawowych i średnich jak również uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Johna Fitzgeralda Kennedy'ego w Bytomiu oraz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej odwiedzą żołnierzy z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Po spotkaniu z dowódcą i oficerami z 8 bazy studenci przekażą kartki i listy dla żołnierzy obecnie służących w Afganistanie. Oprócz życzeñ Wielkanocnych dostarczą również zeszyty, długopisy i kredki dla dzieci afgańskich, z którymi polscy żołnierze często mają kontakt. Akcja, organizowana przez Konsulat Generalany USA we współpracy z polskimi szkołami i 8 Bazą Lotnictwa jest kontynuacją inicjatywy z 2010 "Bożonarodzeniowe kartki dla polskich żołnierzy". Listy i paczki zostaną przekazane do Dowództwa 8. Bazy w Balicach, która odpowiada za transporty do Afganistanu. Jeśli chcieliby Państwo przesłać własne kartki, to można je przynieść do konsulatu (ul. Stolarska 9) do 3 kwietnia.

envelopes

Program "Ameryka@twojej bibliotece” w Opolu.

Opole będzie pierwszym miastem w Polsce, w którym zostanie zainicjowany program partnerski pomiędzy Ambasadą USA i bibliotekami publicznymi Ameryka@twojej bibliotece. 12 kwietnia o 15:00 ambasador USA Lee Feinstein i dyrektor biblioteki Elżbieta Kampa zainaugurują program  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Celem programu jest udostępnienie informacji o Stanach Zjednoczonych poprzez zbiór książek, materiałów audiowizualnych, baz danych on-line oraz organizację programów kulturalnych i edukacyjnych. Biblioteki, w których powstanie program "Ameryka @ your library ®" zostały wybrane w drodze konkursu przeprowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Programy "Ameryka @ twojej bibliotece" zostaną zainagurowane również w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Olsztynie, Suwałkach i Zielonej Górze .

Podpisanie umowy, dyrekotr biblioteki Elzbieta Kampa i konsul Benjamin Ousley Naseman

Podpisanie umowy
dyrekotr biblioteki Elzbieta Kampa
i konsul Benjamin Ousley Naseman

Ambasador Lee A. Feinstein na Politechnice Opolskiej

W piątek, 13 kwietnia ambasador Lee A. Feinstein wygłosi wykład w j. angielskim zatytułowany "Nowy etap partnerstwa: Stany Zjednoczone, Polska i stosunki transatlantyckie" (The Next Generation of Partnership: The United States, Poland and the Transatlantic Relationship").Wykład oraz dyskusja po wykładzie odbędą się w sali konferencyjnej Politechniki Opolskiej.

Rok Amerykański w Muzeum Lotnictwa Polskiego trwa

W tym miesiącu 12 kwietnia o godzinie 18.30, Michał Oleszczyk ekspert w dziedzinie filmu i recenzent filmowy zaprasza na dwa filmy jako część serii "Hollywood startuje" pt. "Wielki Waldo Pepper" oraz kreskówkę,"Dick Wredniak i Bałwan w ich latających maszynach ". W muzeum można również obejrzeć wystawę:  "Białe Gwiazdy nad Polską" Więcej informacji można znaleźć na stronie muzuem: http://www.rokamerykanski.muzuemlotnictwa.pl/

American Year at Aviation Museum logo

Rok amerykański w Rudzie Śląskiej poświęcony Amerykanom polskiego pochodzenia.

Konsulat Generalny USA z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Ponadgimnazjalnych im Herberta Clarka Hoovera w Rudzie Śląskiej zapraszają na obchody Dorocznego Dnia Amerykańskiego obchodzonego w tym mieście. W tym roku uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy zapoznają się z historią przedstawiającą życie, sztukę i dziedzictwo Amerykanów polskiego pochodzenia. Wystawę poświęconą Czesławowi Miłoszowi i jego życiu w Ameryce otworzy konsul ds. prasy i kultury Benjamin Ousley Naseman. Wystawa zatytułowana "Miłosz po amerykańsku", której kuratorem jest Jacek Czarnik z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej zawiera fotografie wykonane w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych przez brata poety Andrzeja Miłosza oraz poetę Adama Lizakowskiego. Konsul oraz dyrektor szkoły Józef Sarek wręczą nagrody uczniom, zwyciezcom kilku konkursów na tematy amerykańskie. Dzień Amerykański rozpocznie się o 11:00 we wtorek  17 kwietnia , 2012 w Miejskim Centrum Kultury ul. Niedurnego 69 w Rudzie Śląskiej

Hoover School logo

Doroczna konferencja parków narodowych w Tatrzańskim Parku Narodowym promuje Dzień Ziemi 2012 

W niedzielę, 22 kwietnia, 2012 ambasador USA w Polsce Lee Feinstein, ambasador USA na Słowacji Theodore Sedgwick, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński i dyrektor amerykańskiego Parku Narodowego Gór Skalistych Vaughn Baker zainagurują akcję Obchodów Dnia Ziemi poprzez oczyszczanie szlaków turystycznych w Dolinie Strążyskiej w Zakopanem przez wolontariuszy. Po akcji nastąpi otwarcie dorocznej konferencji parków narodowych organizowanej w tym roku przez Tatrzański Park Narodowy przy współpracy Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Jest to szczególna konferencja, gdyż w tym roku obchodzimy pięciolecie partnerstwa pomiędzy parkami Gór Skalistych i Tatrzańskimi Parkami w Polsce i Słowacji   TANAP. Podczas otwarcia umowa partnerska zostanie odnowiona na kolejne 5 lat. Pierwszy dzień konferencji odbędzie się na Słowacji a kolejne w Zakopanem. W konferencji wezmą udział pracownicy parków z Polski, Stanów Zjednoczonych, Słowacji, Republiki Czeskiej, Ukrainy i Niemiec. Więcej informacji o akcji wolonatriuszy na stronie: http://tpn.pl/pl/nowosci/news/556/Konferencja-i-wspolne-sprzatanie-szlaku
Amerykańscy goście konferencji Vaughn Baker, Ben Bobowski i Kyle Patterson z Parku Narodowego Gór Skalistych przeprowadza seminarium z polskimi studentami w piątek 20 kwietnia w Krakowie podczas którego będą dyskutować o ochronie przyrody i parkach narodowych.

Widok Zakopanego

Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać kolejnych numerów "Spotlight", prosimy o e-mail zwrotny z "unsubscribe" w temacie."


Nasza strona internetowa http://krakow.usconsulate.gov

U.S. Consulate General, ul. Stolarska 9, Krakow, tel.: 12 424-5100
PRIVACY